Nuosavo namo statyba kaip investicija

MB "Statome Vilnių" • 2022 m. birželio 21 d.

Ar verta investuoti į nuosavą būstą?



Vienas iš populiariausių investavimo būdų visame pasaulyje - nuosavo būsto įsigijimas. Lietuva nėra išimtis kalbant apie nekilnojamojo turto rinką, nes lietuviai linkę įsigyti nuosavus namus netgi labiau nei kitose valstybėse. Nutarusiems investuoti į nekilnojamąjį turtą, iškyla klausimas, ką pirkti: įrengtą naują namą ar butą su pilna apdaila, statyti namą ar įrenginėti naują būstą?

Dar vos dešimt metų atgal, didžioji dalis žmonių, pirkdami ar statydami namą galvojo, kad tai - visam likusiam gyvenimui, kaip palikimas vaikams ar anūkams. Tačiau laikai keičiasi, kaip keičiasi ir žmonių mąstymas, ateities vertinimas ir vizija. Tad visai nenuostabu, kuomet dabar girdime sakant, kad ,,pagyvenome kelis metus ir persikėlėme į kitą namą’’. Nuostabos nekelia ir tai, kad žmonės perka ar stato antrą ir net trečią namą, kaip investiciją. O tuomet, stebėdami ekonominę situaciją, priima sprendimus namą parduoti ar išnuomoti. Suprantama, ekonominio pakilimo metu, kuomet išauga nekilnojamojo turto paklausa, jo kaina išauga taip pat. Ekonominio gi nuosmukio laikotarpiu nekilnojamąjį turtą realizuoti tampa nuostolinga, tad rekomenduojama išlaukti bei sulaukti tinkamo laiko. Todėl, pavyzdžiui, nutarus investuoti į namo statybas, verta pasidomėti nekilnojamojo turto rinkos apžvalga bei prognozėmis.


Kas yra investicija?

Investicija - tai toks turtas ar piniginės lėšos, kurios yra išleidžiamos, siekiant išlaikyti stabilią jų vertę arba norint ją padidinti. Kalbant apie nekilnojamojo turto rinką, pateikiame tokį pavyzdį: įsigyjamas namas už 200 tūkst. eurų, kuris po 5 metų parduodamas už 220 tūkst. eurų. Tad uždarbis sumoje 20 tūkstančių eurų ir yra investicija arba uždirbtas pelnas.

Dažniausiai investavimu užsiima žmonės, turintys ,,laisvų’’ pinigų ir galintys bei norintys iš jų uždirbti. Šioje situacijoje ,,pinigai daro pinigus”. Tačiau, jeigu jūs neturite tokių laisvų lėšų, o jūsų pajamos leidžia pasiimti kreditą iš banko namo statybai, jo įsigijimui ir nuomai, tai irgi gali tapti investicija. Tik vertėtų gerai pasiskaičiuoti, kiek gi pinigų ,,suvalgys’’ kredito ir palūkanų atidavimas, kiek uždirbsite iš nuomos, kokių įdėjimų reikės ir t.t. Neskubėkite ir pasikonsultuokite su finansų specialistu. Skirtingi nekilnojamojo turto objektai turi ir skirtingas rizikas, susijusias su likvidumu ateityje.

Investicija į nekilnojamąjį turtą apima jo įsigijimą, valdymą, nuomą ir pardavimą su tikslu užsidirbti. Tad jeigu nekilnojamąjį turtą perkate konkrečiai asmeniniam naudojimui - tai neskaitoma investicija, nes iš jo pelnas nebus uždirbtas. Investavimu yra laikomas nekilnojamojo turto įsigijimas su tikslu nuomoti arba parduoti už didesnę kainą nei įsigijote.

Jeigu siekiate kuo daugiau uždirbti iš namo pardavimo, investuotojai pataria įsigyti žemės sklypą, pastatyti namą ir užbaigus jį, nuomoti arba parduoti. Tai pakankamai patikimas, laiko jau patikrintas, pelningas ir mažos rizikos investavimo modelis.

Manoma, kad kasmet nekilnojamojo turto vertė, priklausomai nuo vietovės, nekilnojamojo turto paklausos ir pasiūlos, vidutiniškai kyla apie 5% per metus. Jei netenkina pardavimo kaina, galima išlaukti tinkamesnio laiko ir nuomoti ilgesnį laiką. Variantų ir galimybių yra ne viena. Nereikia pamiršti, kad bendrai nekilnojamasis turtas yra materialus turtas, taigi, visuomet turės vienokią ar kitokią vertę. Suprantama, kiekvieno objekto įsigijimo ir pardavimo kainą įtakoja jo būklė, susisiekimas su miestu ar pagrindiniais objektais, saugumas bei patogumas.


Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)


Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:

Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408

Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt/

Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 25 d.
Sužinokite, kaip pastatyti A++ klasės namą Lietuvoje – nuo šilumos izoliacijos iki rekuperacijos ir energinio naudingumo sertifikato gavimo.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 25 d.
Sužinokite, kada reikia statybos leidimo Lietuvoje, kokia procedūra jį gauti ir kokių klaidų vengti. Praktiniai patarimai iš STATVILA.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Pateikiame trumpą apžvalgą apie populiariausius individualių namų projektus Lietuvoje bei jų ypatybes.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Sužinokite, kokių klaidų vengti statant individualų namą – nuo planavimo ir biudžeto sudarymo iki rangovo pasirinkimo bei energinio efektyvumo.
2025 m. balandžio 14 d.
Sužinokite, kiek kainuoja pastatyti individualų namą 2025 m. – detali biudžeto analizė, kainų pavyzdžiai ir patarimai, kaip suplanuoti išlaidas statybų metu
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 2 d.
Energetiškai efektyvūs pastatai Vienas iš pagrindinių tvarių statybų tikslų yra sumažinti energijos suvartojimą. Tai pasiekiama naudojant A++ klasės arba pasyvių namų sprendimus, kurie optimizuoja šilumos izoliaciją, užtikrina sandarumą ir efektyvų energijos panaudojimą. Gerai izoliuoti pastatai mažina šildymo ir vėsinimo poreikį, taip prisidedant prie tvarios aplinkos kūrimo. Modernios vėdinimo sistemos su rekuperacija padeda išlaikyti šviežią orą patalpose ir sumažinti šilumos nuostolius. Aplinkai draugiškos statybinės medžiagos Tvariose statybose labai svarbu naudoti ekologiškas, perdirbamas arba natūralias medžiagas. Mediniai konstrukciniai elementai, molio tinkas, šiaudų plokštės ir kitos medžiagos ne tik mažina anglies dvideginio emisija s, bet ir suteikia natūralų mikroklimatą pastatuose. Be to, vis dažniau renkamasi mažai teršalų išskiriančius dažus, klijus ir kitus statybinius produktus, kurie mažina vidaus oro taršą ir gerina gyvenimo kokybę. Atsinaujinančios energijos naudojimas Lietuva, kaip ir daugelis kitų šalių, vis labiau orientuojasi į tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, ypač statybų sektoriuje. Atsinaujinančios energijos technologijų panaudojimas tapo viena iš svarbiausių sričių, siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro. Saulės, vėjo ir geoterminė energija tapo įprasta kasdieninio gyvenimo dalimi ir vis daugiau žmonių bei įmonių pradeda naudoti šiuos šaltinius savo pastatuose.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 14 d.
Lietuvoje pastaraisiais metais statybų kainos kasmet auga. Norėdami sužinoti, kiek kainuos pastatyti namą Lietuvoje 2025 metais, turime atsižvelgti į svarbius, kainą įtakojančius veiksnius, tokius kaip: statybinių medžiagų kainos, darbo jėgos apmokėjimas, naudojamos technologijos ir energetinio efektyvumo reikalavimai. Remiantis dabartinėmis tendencijomis ir prognozėmis, galima pateikti orientacines kainas. Planuojant namo statybą, rekomenduojama atlikti detalią sąmatą, atsižvelgiant į individualius poreikius ir rinkos sąlygas. Taip pat verta konsultuotis su statybos specialistais, kurie gali padėti tiksliau įvertinti būsimas išlaidas.
sodo namas
80 namas
barnhouse
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 5 d.
Planuojate statyti kompaktišką, iki 80 m² namą? Mūsų tinklaraštyje rasite aktualią informaciją apie naujausius statybos reglamentus, leidimų išdavimo tvarką ir techninius reikalavimus 2024-2025 metais. Aptariame svarbiausius niuansus, kurie padės išvengti klaidų ir užtikrinti sklandų statybos procesą.
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 29 d.
Pasyvaus namo reikalavimai Pasyviems namams taikomi specifiniai standartai, užtikrinantys maksimalų energijos efektyvumą: Energijos suvartojimas: Pasyvaus namo metinis šiluminės energijos suvartojimas šildymui negali viršyti 15 kWh/m². Oro pralaidumas: Pastato sandarumas turi būti itin aukštas – atliekant slėgio testą (Blower Door Test), oro nutekėjimo rodiklis neturi viršyti 0,6 h⁻¹. Energijos šaltiniai: Būtina naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, pvz., saulės baterijas ar geoterminį šildymą. Langų ir durų efektyvumas: Langai ir durys turi būti itin šilti ir efektyvūs, su mažais šilumos nuostoliais (U < 0,8 W/m²K). Ventiliacija su šilumos atgavimu: Privaloma įdiegti mechaninę ventiliaciją su rekuperacija, kurios efektyvumas turi siekti bent 75 %. Pasyvaus namo statybos procesas • Krojektavimas Visas procesas prasideda nuo kruopštaus projektavimo, kuris atitinka pasyvaus namo standartus. Tai apima tinkamą sklypo pasirinkimą, orientaciją į pietus, kad būtų kuo efektyviau naudojama saulės energija, bei optimalią pastato formą – paprastai pasirenkama kompaktiška struktūra, mažinanti šilumos nuostolius. • Konstrukcijų pasirinkimas Pasyviems namams naudojamos itin gerai izoliuotos sienos, stogai ir grindys. Šilumos izoliacijos sluoksnis dažnai siekia 30–40 cm, priklausomai nuo medžiagos, pavyzdžiui, mineralinės vatos ar putų polistireno. • Statyba ir sandarumas Statybų metu ypač svarbu užtikrinti pastato sandarumą. Visi jungiamieji taškai – tarp sienų, stogo, langų ir durų – turi būti tinkamai užsandarinti naudojant specialias medžiagas, tokias kaip sandarinimo juostos ar membranos. • Langai ir durys Aukštos kokybės langų ir durų montavimas yra vienas iš svarbiausių etapų. Jie turi būti įstatyti taip, kad nebūtų šilumos tiltų, o sandarumą papildomai užtikrina tinkama montavimo technologija. • Inžinerinės sistemos Įdiegiamas rekuperacinis ventiliacijos įrenginys, leidžiantis efektyviai išlaikyti šilumą. Taip pat įrengiamos šildymo ir šaldymo sistemos, dažniausiai naudojant geoterminę energiją ar šilumos siurblius. • Testavimas ir sertifikavimas Baigus statybas, atliekamas sandarumo testas ir pastatas įvertinamas pagal pasyviųjų namų standartus. Jei visi kriterijai atitinka reikalavimus, namas gauna pasyvaus namo sertifikatą. Išvados Pasyvaus namo statyba reikalauja preciziško planavimo ir aukštos kokybės statybos darbų, tačiau ilgainiui šie namai atsiperka. Jie suteikia komfortą, mažas energijos sąnaudas ir prisideda prie aplinkos tausojimo. Norint pasiekti sėkmę, svarbu pasirinkti patyrusius specialistus ir investuoti į kokybiškas medžiagas.
Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 5 d.
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
Show More