Statyti namą nuomai ar pardavimui?

MB Statome Vilnių • 2022 m. lapkričio 6 d.

Privačių namų statybų nuomai ar pardavimui trūkumai ir privalumai

Pateiktais Lietuvos banko duomenimis 2021 m. maždaug 56% šalies gyventojų teigė, jog NT rinktųsi kaip patraukliausią investiciją. O remiantis Eurostato duomenimis, net 88,6% Lietuvos gyventojų gyvena nuosavame, o ne nuomojamame būste. Tai vienas didžiausių rodiklių Europos Sąjungoje. Ekspertų nuomone, šis skaičius ateinančiais laikotarpiais mažės, nes vis labiau būsto kainos Lietuvoje vis auga. Kitose Europos Sąjungos šalyse, ypač Vakarų Europoje, būsto nuoma yra labiau populiari, nes įsigyti nuosavą - brangu ir sudėtinga. Be to, Vakarų šalių būsto nuomos rinka yra pakankamai gerai apsauganti nuomotojo ir nuomininko sutarimus, yra skaidri ir patikima.

Iš vienos pusės, galėtume džiaugtis, kad toks didelis procentas Lietuvos gyventojų gali sau leisti įsigyti nuosavą būstą savo ar skolintomis lėšomis. Tačiau, matant prognozes ir ateities perspektyvas nekilnojamojo turto rinkoje, galime pasidžiaugti, kad būsto nuoma taps vis labiau populiari Lietuvoje ne tik jaunų žmonių tarpe, bet ir vyresnės kartos. Nekilnojamojo turto ekspertai sako, kad būsto nuomos rinka Lietuvoje nebuvo gerai išvystyta, todėl tikimasi aiškių ir skaidrių nuomos sąlygų, kai tiek nuomotojas, tiek nuomininkas būtų saugūs savo pasirinkimuose.

Statomo namo nuomos privalumai ir trūkumai Lietuvoje

Pirkėjui nuosavo namo įsigijimas turi daug privalumų, tačiau jeigu šeimos biudžetas nėra pakankamas jam nupirkti - namo nuoma yra idealus sprendimas. Namo nuoma suteikia šeimai gyventi patogiai ir laisvai. Didžiausias privalumas - mažos atsakomybės, tiesiog tereikia laikytis namo šeimininko reikalavimų ir taisyklių. Bene svarbiausios iš jų - nesugadinti turto, saugoti name esančius daiktus ir pagal susitarimą prižiūrėti aplinką. Suprantama, visi įsipareigojimai ir tvarka surašomi nuomos sutartyje. Kitas privalumas, nuomojantis namą yra tas, kad galima dažniau keisti gyvenamąją vietą, priklausomai nuo pasikeitusių aplinkybių, tokių kaip, darbo vietos pakeitimas, šeimos narių skaičiaus padidėjimas ar sumažėjimas, šeimos biudžeto pokyčiai.
Namą patogu nuomotis ir dėl to, kad nereikia atsakyti už gedimus ar nesklandumus, kurie reikalauja remonto ar kitų išlaidų. Nuomojant namą, galima lengviau susiplanuoti biudžetą, nes nuomos ir mokesčių už paslaugas kainos aiškios ir surašytos nuomos sutartyje.

Turbūt bene pagrindinis skirtumas tarp nuosavo ir nuomojamo namo - tai savotiško stabilumo nebuvimas ir nežinia, kokių sprendimų reikės ateityje, kaip keisis būsto nuomos rinka ir t.t.

Namo statytojui (savininkui) siekiant namą nuomoti, reikia gerai pasverti visas investicijas, susijusias su interjero įrengimu, baldų parinkimu, aplinkos ir gerbūvio sutvarkymu. Šiais laikais žmonės, statantys namą nuomai, stengiasi jį įrengti ,,kaip sau’’, kad nuomos kaina būtų geresnė, kad ateityje nereikėtų dažnų remontų ar taisymų. Todėl tikrai verta investuoti tiek, kad būtų patogu jame gyventi nuomininkams.

Privalumų ir trūkumų turi ir statomas namas su aiškiu tikslu jį parduoti .

Statomas namas pardavimui turi atitikti bet kokio pirkėjo lūkesčius: kokybė, vieta, susisiekimas visuomeniniu ar privačiu transportu ir, žinoma, kaina - svarbiausi kriterijai, renkantis gyvenamąjį namą. Tad statytojas (savininkas) neturi teisės daryti klaidų ar naudoti netinkamas medžiagas, siekiant sutaupyti. Juk perkantysis tikisi šiame name praleisti, galbūt, visą likusį gyvenimą ir kurti jame savo šeimos gerovę.

Visgi statant namą pardavimui ir siekiant išlaikyti kokybę, reikėtų pasigilinti ir palyginti ne tik skirtingų medžiagų kainas, bet ir jų charakteristikas. Jeigu lubas galima dažyti prastesniais dažais, tai konstruktyvas turi būti tvirtas ir saugus. Visuomet buvo manoma, kad kiekvienam darbui atlikti verta ieškoti pavienių meistrų, kurie siūlo geresnes kainas, tai šiuo metu ieškoma komandų, kurios pradėtų ir užbaigtų namą ,,iki raktelio’’. Kokybė ir dar kartą kokybė yra svarbu, siekiant parduoti pastatytą namą. O kas labiau apsimoka - nuomoti ar parduoti namą, priklauso nuo daugelio dalykų, o ypač tikslių statybos išlaidų paskaičiavimų bei namų nuomos ir pardavimo kainų tendencijų.


Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)

Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:

Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408

Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt/


Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 25 d.
Sužinokite, kaip pastatyti A++ klasės namą Lietuvoje – nuo šilumos izoliacijos iki rekuperacijos ir energinio naudingumo sertifikato gavimo.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 25 d.
Sužinokite, kada reikia statybos leidimo Lietuvoje, kokia procedūra jį gauti ir kokių klaidų vengti. Praktiniai patarimai iš STATVILA.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Pateikiame trumpą apžvalgą apie populiariausius individualių namų projektus Lietuvoje bei jų ypatybes.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Sužinokite, kokių klaidų vengti statant individualų namą – nuo planavimo ir biudžeto sudarymo iki rangovo pasirinkimo bei energinio efektyvumo.
2025 m. balandžio 14 d.
Sužinokite, kiek kainuoja pastatyti individualų namą 2025 m. – detali biudžeto analizė, kainų pavyzdžiai ir patarimai, kaip suplanuoti išlaidas statybų metu
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 2 d.
Energetiškai efektyvūs pastatai Vienas iš pagrindinių tvarių statybų tikslų yra sumažinti energijos suvartojimą. Tai pasiekiama naudojant A++ klasės arba pasyvių namų sprendimus, kurie optimizuoja šilumos izoliaciją, užtikrina sandarumą ir efektyvų energijos panaudojimą. Gerai izoliuoti pastatai mažina šildymo ir vėsinimo poreikį, taip prisidedant prie tvarios aplinkos kūrimo. Modernios vėdinimo sistemos su rekuperacija padeda išlaikyti šviežią orą patalpose ir sumažinti šilumos nuostolius. Aplinkai draugiškos statybinės medžiagos Tvariose statybose labai svarbu naudoti ekologiškas, perdirbamas arba natūralias medžiagas. Mediniai konstrukciniai elementai, molio tinkas, šiaudų plokštės ir kitos medžiagos ne tik mažina anglies dvideginio emisija s, bet ir suteikia natūralų mikroklimatą pastatuose. Be to, vis dažniau renkamasi mažai teršalų išskiriančius dažus, klijus ir kitus statybinius produktus, kurie mažina vidaus oro taršą ir gerina gyvenimo kokybę. Atsinaujinančios energijos naudojimas Lietuva, kaip ir daugelis kitų šalių, vis labiau orientuojasi į tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, ypač statybų sektoriuje. Atsinaujinančios energijos technologijų panaudojimas tapo viena iš svarbiausių sričių, siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro. Saulės, vėjo ir geoterminė energija tapo įprasta kasdieninio gyvenimo dalimi ir vis daugiau žmonių bei įmonių pradeda naudoti šiuos šaltinius savo pastatuose.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 14 d.
Lietuvoje pastaraisiais metais statybų kainos kasmet auga. Norėdami sužinoti, kiek kainuos pastatyti namą Lietuvoje 2025 metais, turime atsižvelgti į svarbius, kainą įtakojančius veiksnius, tokius kaip: statybinių medžiagų kainos, darbo jėgos apmokėjimas, naudojamos technologijos ir energetinio efektyvumo reikalavimai. Remiantis dabartinėmis tendencijomis ir prognozėmis, galima pateikti orientacines kainas. Planuojant namo statybą, rekomenduojama atlikti detalią sąmatą, atsižvelgiant į individualius poreikius ir rinkos sąlygas. Taip pat verta konsultuotis su statybos specialistais, kurie gali padėti tiksliau įvertinti būsimas išlaidas.
sodo namas
80 namas
barnhouse
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 5 d.
Planuojate statyti kompaktišką, iki 80 m² namą? Mūsų tinklaraštyje rasite aktualią informaciją apie naujausius statybos reglamentus, leidimų išdavimo tvarką ir techninius reikalavimus 2024-2025 metais. Aptariame svarbiausius niuansus, kurie padės išvengti klaidų ir užtikrinti sklandų statybos procesą.
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 29 d.
Pasyvaus namo reikalavimai Pasyviems namams taikomi specifiniai standartai, užtikrinantys maksimalų energijos efektyvumą: Energijos suvartojimas: Pasyvaus namo metinis šiluminės energijos suvartojimas šildymui negali viršyti 15 kWh/m². Oro pralaidumas: Pastato sandarumas turi būti itin aukštas – atliekant slėgio testą (Blower Door Test), oro nutekėjimo rodiklis neturi viršyti 0,6 h⁻¹. Energijos šaltiniai: Būtina naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, pvz., saulės baterijas ar geoterminį šildymą. Langų ir durų efektyvumas: Langai ir durys turi būti itin šilti ir efektyvūs, su mažais šilumos nuostoliais (U < 0,8 W/m²K). Ventiliacija su šilumos atgavimu: Privaloma įdiegti mechaninę ventiliaciją su rekuperacija, kurios efektyvumas turi siekti bent 75 %. Pasyvaus namo statybos procesas • Krojektavimas Visas procesas prasideda nuo kruopštaus projektavimo, kuris atitinka pasyvaus namo standartus. Tai apima tinkamą sklypo pasirinkimą, orientaciją į pietus, kad būtų kuo efektyviau naudojama saulės energija, bei optimalią pastato formą – paprastai pasirenkama kompaktiška struktūra, mažinanti šilumos nuostolius. • Konstrukcijų pasirinkimas Pasyviems namams naudojamos itin gerai izoliuotos sienos, stogai ir grindys. Šilumos izoliacijos sluoksnis dažnai siekia 30–40 cm, priklausomai nuo medžiagos, pavyzdžiui, mineralinės vatos ar putų polistireno. • Statyba ir sandarumas Statybų metu ypač svarbu užtikrinti pastato sandarumą. Visi jungiamieji taškai – tarp sienų, stogo, langų ir durų – turi būti tinkamai užsandarinti naudojant specialias medžiagas, tokias kaip sandarinimo juostos ar membranos. • Langai ir durys Aukštos kokybės langų ir durų montavimas yra vienas iš svarbiausių etapų. Jie turi būti įstatyti taip, kad nebūtų šilumos tiltų, o sandarumą papildomai užtikrina tinkama montavimo technologija. • Inžinerinės sistemos Įdiegiamas rekuperacinis ventiliacijos įrenginys, leidžiantis efektyviai išlaikyti šilumą. Taip pat įrengiamos šildymo ir šaldymo sistemos, dažniausiai naudojant geoterminę energiją ar šilumos siurblius. • Testavimas ir sertifikavimas Baigus statybas, atliekamas sandarumo testas ir pastatas įvertinamas pagal pasyviųjų namų standartus. Jei visi kriterijai atitinka reikalavimus, namas gauna pasyvaus namo sertifikatą. Išvados Pasyvaus namo statyba reikalauja preciziško planavimo ir aukštos kokybės statybos darbų, tačiau ilgainiui šie namai atsiperka. Jie suteikia komfortą, mažas energijos sąnaudas ir prisideda prie aplinkos tausojimo. Norint pasiekti sėkmę, svarbu pasirinkti patyrusius specialistus ir investuoti į kokybiškas medžiagas.
Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 5 d.
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
Show More