Vasarnamio statyba ir reikalavimai statyboms vykdyti

MB "Statome Vilnių" • 2019 m. liepos 27 d.

Kokie gi reikalavimai keliami vasarnamio statybai?

Nors Lietuvos orai nelepina šiltomis dienomis visos vasaros metu, daugelis iš mūsų neįsivaizduoja savo atostogų be poilsio gamtos prieglobstyje - vasarnamyje. O ir pavasario bei rudens sezonais mielai leidžiame laiką jame, nors pats žodis ,,vasarnamis’’ reiškia, kad tai namas, skirtas praleisti vasaros akimirkas…Jei anksčiau į vasarnamius ar sodo namelius žmonės važiuodavo užsiimti sodininkyste, tai šiais laikais, vasarnamis - poilsio, laisvalaikio ir šeimos susibūrimo vieta. Ir ne tik vasarą. Tad keičiantis laikams, keičiasi ir pati vasarnamio samprata, o tuo pačiu ir reikalavimai tokio namo statybai bei įrengimui.


Kokie gi reikalavimai keliami vasarnamio statybai?

Jei vasarnamį planuojate statyti sodų bendrijoje ir jis neviršija 80 kv. metrų bendrojo patalpų ploto, nėra aukštesnis nei 8,5 metro, tuomet nereikia paruošti statinio projekto bei gauti statybos leidimo ir energinio naudingumo sertifikato. Palėpės plotas neskaičiuojamas tuo atveju, jeigu ji nėra įrengta. Rūsio plotas neįtraukiamas į bendrojo ploto skaičiavimus. Jei planuojate įsirengti terasą - jos plotas neįtraukiamas į bendrąjį plotą taip pat. Užbaigus tokio statinio statybas tereikia surašyti deklaraciją apie statybų užbaigimą. Tokią formą reikia užpildyti Statybų inspekcijos puslapyje ( https://vtpsi.lrv.lt/lt/paslaugos/administracines-paslaugos/prasymu-ir-pranesimu-formos-kita-aktuali-informacija 3 skiltyje). Per 3 mėn. po deklaracijos užpildymo, statinį reikia įregistruoti Nekilnojamojo turto registre. Tokio tipo vasarnamio statyboms vykdyti nereikia samdyti statybų vadovo ir techninio statybų prižiūrėtojo.

Tačiau, jeigu vasarnamio dydis planuojamas virš 80 kv.m. - tokio namo statybai reikalavimai yra tokie patys, kaip ir gyvenamajam namui.

Nors vasarnamiui statyti sodininkų bendrijoje statybos leidimas nereikalingas, tenka atsižvelgti į bendrijos nustatytus reikalavimus. Svarbiausia - išlaikyti reglamentuotą atstumą nuo kaimyninių sklypų, o tai reiškia, kad namas negali būti arčiau kaip 3 metrai iki sklypo ribos. Jeigu norite sumažinti atstumą iki sklypo ribos - reikalingas rašytinis kaimyninio sklypo savininko sutikimas. Papildomai reikalinga paisyti priešgaisrinių ir sanitarinių atstumų iki kitų statinių. Tokiuose vasarnamiuose galima gyventi ne daugiau kaip 4 mėn. per metus.

Jeigu planuojate statyti net ir nedidelį gyvenamąjį namą mieste ( nedideliems statiniams priskiriamas gyvenamasis namas iki 80 kv.m), reikalingas rašytinis savivaldybės administracijos pritarimas statinio projektui, o projekto sprendiniai privalo atitikti A energinio naudingumo klasę. Tai reiškia, kad tvirtinant deklaraciją apie statybų užbaigimą, reikės papildomai pristatyti energinio naudingumo sertifikatą. Projektuojant tokį pastatą reikia laikytis STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ nustatytų reikalavimų.


Jeigu pageidaujate statyti pastatą gyvenvietėje, už miesto ribų, bus reikalingas projektas ir statybų leidimas. Tačiau, jeigu jūsų sklypas yra ne gyvenamosios paskirties, teks keisti jo paskirtį, atliekant matavimus, įvedant vandentiekį, elektros įvadą, dujas ir kita.

Jeigu jūsų sklypas yra kultūros paveldo zonoje ar nacionalinio parko teritorijoje, reikalavimai statyboms yra griežti ir reglamentuoti.

Patikėkite visus vasarnamio statybos rūpesčius STATVILAI !


Kuo galime padėti:
  • Padėsime Jums pasirinkti optimalų variantą;
  • Padėsime Jums sukurti savo unikalų architektūrinį sprendimą;
  • Konsultuosime bet kokiais klausimais.

Su pagarba,
STATVILA
www.statvila.lt

Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Pateikiame trumpą apžvalgą apie populiariausius individualių namų projektus Lietuvoje bei jų ypatybes.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Sužinokite, kokių klaidų vengti statant individualų namą – nuo planavimo ir biudžeto sudarymo iki rangovo pasirinkimo bei energinio efektyvumo.
2025 m. balandžio 14 d.
Sužinokite, kiek kainuoja pastatyti individualų namą 2025 m. – detali biudžeto analizė, kainų pavyzdžiai ir patarimai, kaip suplanuoti išlaidas statybų metu
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 2 d.
Energetiškai efektyvūs pastatai Vienas iš pagrindinių tvarių statybų tikslų yra sumažinti energijos suvartojimą. Tai pasiekiama naudojant A++ klasės arba pasyvių namų sprendimus, kurie optimizuoja šilumos izoliaciją, užtikrina sandarumą ir efektyvų energijos panaudojimą. Gerai izoliuoti pastatai mažina šildymo ir vėsinimo poreikį, taip prisidedant prie tvarios aplinkos kūrimo. Modernios vėdinimo sistemos su rekuperacija padeda išlaikyti šviežią orą patalpose ir sumažinti šilumos nuostolius. Aplinkai draugiškos statybinės medžiagos Tvariose statybose labai svarbu naudoti ekologiškas, perdirbamas arba natūralias medžiagas. Mediniai konstrukciniai elementai, molio tinkas, šiaudų plokštės ir kitos medžiagos ne tik mažina anglies dvideginio emisija s, bet ir suteikia natūralų mikroklimatą pastatuose. Be to, vis dažniau renkamasi mažai teršalų išskiriančius dažus, klijus ir kitus statybinius produktus, kurie mažina vidaus oro taršą ir gerina gyvenimo kokybę. Atsinaujinančios energijos naudojimas Lietuva, kaip ir daugelis kitų šalių, vis labiau orientuojasi į tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, ypač statybų sektoriuje. Atsinaujinančios energijos technologijų panaudojimas tapo viena iš svarbiausių sričių, siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro. Saulės, vėjo ir geoterminė energija tapo įprasta kasdieninio gyvenimo dalimi ir vis daugiau žmonių bei įmonių pradeda naudoti šiuos šaltinius savo pastatuose.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 14 d.
Lietuvoje pastaraisiais metais statybų kainos kasmet auga. Norėdami sužinoti, kiek kainuos pastatyti namą Lietuvoje 2025 metais, turime atsižvelgti į svarbius, kainą įtakojančius veiksnius, tokius kaip: statybinių medžiagų kainos, darbo jėgos apmokėjimas, naudojamos technologijos ir energetinio efektyvumo reikalavimai. Remiantis dabartinėmis tendencijomis ir prognozėmis, galima pateikti orientacines kainas. Planuojant namo statybą, rekomenduojama atlikti detalią sąmatą, atsižvelgiant į individualius poreikius ir rinkos sąlygas. Taip pat verta konsultuotis su statybos specialistais, kurie gali padėti tiksliau įvertinti būsimas išlaidas.
sodo namas
80 namas
barnhouse
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 5 d.
Planuojate statyti kompaktišką, iki 80 m² namą? Mūsų tinklaraštyje rasite aktualią informaciją apie naujausius statybos reglamentus, leidimų išdavimo tvarką ir techninius reikalavimus 2024-2025 metais. Aptariame svarbiausius niuansus, kurie padės išvengti klaidų ir užtikrinti sklandų statybos procesą.
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 29 d.
Pasyvaus namo reikalavimai Pasyviems namams taikomi specifiniai standartai, užtikrinantys maksimalų energijos efektyvumą: Energijos suvartojimas: Pasyvaus namo metinis šiluminės energijos suvartojimas šildymui negali viršyti 15 kWh/m². Oro pralaidumas: Pastato sandarumas turi būti itin aukštas – atliekant slėgio testą (Blower Door Test), oro nutekėjimo rodiklis neturi viršyti 0,6 h⁻¹. Energijos šaltiniai: Būtina naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, pvz., saulės baterijas ar geoterminį šildymą. Langų ir durų efektyvumas: Langai ir durys turi būti itin šilti ir efektyvūs, su mažais šilumos nuostoliais (U < 0,8 W/m²K). Ventiliacija su šilumos atgavimu: Privaloma įdiegti mechaninę ventiliaciją su rekuperacija, kurios efektyvumas turi siekti bent 75 %. Pasyvaus namo statybos procesas • Krojektavimas Visas procesas prasideda nuo kruopštaus projektavimo, kuris atitinka pasyvaus namo standartus. Tai apima tinkamą sklypo pasirinkimą, orientaciją į pietus, kad būtų kuo efektyviau naudojama saulės energija, bei optimalią pastato formą – paprastai pasirenkama kompaktiška struktūra, mažinanti šilumos nuostolius. • Konstrukcijų pasirinkimas Pasyviems namams naudojamos itin gerai izoliuotos sienos, stogai ir grindys. Šilumos izoliacijos sluoksnis dažnai siekia 30–40 cm, priklausomai nuo medžiagos, pavyzdžiui, mineralinės vatos ar putų polistireno. • Statyba ir sandarumas Statybų metu ypač svarbu užtikrinti pastato sandarumą. Visi jungiamieji taškai – tarp sienų, stogo, langų ir durų – turi būti tinkamai užsandarinti naudojant specialias medžiagas, tokias kaip sandarinimo juostos ar membranos. • Langai ir durys Aukštos kokybės langų ir durų montavimas yra vienas iš svarbiausių etapų. Jie turi būti įstatyti taip, kad nebūtų šilumos tiltų, o sandarumą papildomai užtikrina tinkama montavimo technologija. • Inžinerinės sistemos Įdiegiamas rekuperacinis ventiliacijos įrenginys, leidžiantis efektyviai išlaikyti šilumą. Taip pat įrengiamos šildymo ir šaldymo sistemos, dažniausiai naudojant geoterminę energiją ar šilumos siurblius. • Testavimas ir sertifikavimas Baigus statybas, atliekamas sandarumo testas ir pastatas įvertinamas pagal pasyviųjų namų standartus. Jei visi kriterijai atitinka reikalavimus, namas gauna pasyvaus namo sertifikatą. Išvados Pasyvaus namo statyba reikalauja preciziško planavimo ir aukštos kokybės statybos darbų, tačiau ilgainiui šie namai atsiperka. Jie suteikia komfortą, mažas energijos sąnaudas ir prisideda prie aplinkos tausojimo. Norint pasiekti sėkmę, svarbu pasirinkti patyrusius specialistus ir investuoti į kokybiškas medžiagas.
Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 5 d.
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
sodo namas, registracija, lapkričio 1, pakeitimai
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. spalio 15 d.
Šitame straispnije aprašome kaip galima greitai ir patogiai registruoti sodo namo statybos pradžią iki lapkričio 1-os dienos 2024-ųjų metų
2024 m. rugsėjo 26 d.
Privataus namo statybos procesas yra sudėtingas ir reikalaujantis nuoseklaus planavimo bei pasirengimo. Gerai atlikus "namų darbus" ir surinkus visą dominančią informaciją, galima tikėtis kokybiško galutinio rezultato, be nukrypimų nuo biudžeto ar netikėtai atsiradusių papildomų darbų. Aptarkime svarbiausius individualios statybos namo etapus.
Show More