Saulės elektrinių įrengimo tipai ir privalumai

MB "Statome Vilnių" • 2023 m. sausio 22 d.

Įrengimo tipai: ant pastato stogo, privačioje žemėje su laikančiu rėmu ant pamatukų ir nuotoliniame saulės baterijų parke.

Saulės elektrinių įrengimo tipai

Saulės energija yra vertinama pirmiausiai dėl ekonomijos ir tvarumo, o taip pat dėl aplinkos tausojimo, modernumo bei praktiškumo. Saulės energija vis labiau naudojama tų vartotojų, kurie į savo ir valstybės ateitį žiūri šiuolaikiškai, remdamiesi inovatyviomis energijos išgavimo idėjomis. O kas gi nesvajoja ateityje turėti nuosavą ir nepriklausomą elektros energijos šaltinį?

Vis labiau įsibėgėjant saulės elektrinių įrengimo vajui Lietuvoje, vienas iš svarbiausių faktorių jų montavimui tampa šių elektrinių įrengimo vieta, atsižvelgus į kiekvieno namų ūkio ar verslo objekto perspektyvas.

Kaip rodo patirtis, įrengiant saulės elektrinę, kiekvienu atskiru atveju įvertinamos visos aplinkybės, daromi individualūs sprendimai ir kuriami projektai. Šiuo metu saulės elektrines Lietuvoje galima įrengti (sumontuoti) ant pastato stogo, ant žemės bei nuotoliniame saulės parke.


Saulės elektrinės įrengimas ant pastato stogo

Jei saulės elektrinė montuojama ant šlaitinio stogo , atsižvelgiama į stogo dangos ypatumus. Nuo skirtingų stogo dangos tipų priklauso ir skirtingų konstrukcijų panaudojimas. Geriausia vieta ant šlaitinio stogo saulės elektrinei įrengti yra ta, kur stogas labiausiai pasisukęs į pietus ir sudaro maždaug 40 laipsnių kampą. Jei namo stogo šlaitai yra tiek rytinėjė, tiek vakarinėje pusėje, efektyvumas irgi yra pakankamas. Ir nors ant dviejų stogo šlaitų įrengta elektrinė gali sugeneruoti mažiau elektros, tačiau ji veikia visą dieną! O tai reiškia, kad dienos bėgyje bus naudojama nuosava, tiesiogiai gaminama elektros energija ir jos sukaupto pertekliaus nereikės perleisti ESO saugojimui.

Saulės elektrinės įrengimas ant plokščio stogo reikalauja tiksliai įvertinti stogo plotą ir reikiamų konstrukcijų bei modulių apkrovas. Labai svarbu išlaikyti tarpus tarp modulių grupių, kad neatsirastų papildomo šešėlio, mažinančio saulės energijos gamybą. Tikslius skaičiavimus galima atlikti, pasitelkus specialias programas. Nereikia nuogąstauti dėl stogo pažeidimų, nes jų išvengiama naudojant specialias, apsaugančias gumas.

Bendra saulės elektrinės ant pastato stogo kaina priklauso nuo stogo dangos, elektrinės galingumo, konstrukcijų, pasirinktos įrangos ir darbų kainos.


Saulės elektrinės įrengimas ant žemės

Šio tipo saulės elektrinės įrengimas yra brangesnis už kitus pasirinkimus, nes reikalauja papildomų konstrukcijų korpusų, ant kurių bus montuojami moduliai, papildomų laidų pravedimo, kasimo darbų. Dažnai tenka konstrukcijas subetonuoti, o pajungimui reikia daugiau laidų ir kabelių, tad projekto kaina tampa tikrai nemaža. Tačiau šis elektrinės įrengimo metodas turi savų privalumų. Vienas iš tokių - sukonstruotų keičiamo kampo stovų nustatymas leidžia optimaliai išgauti ir sunaudoti elektros energiją savo poreikiams. Atsitikus nenumatytiems mechaniniams pažeidimams, remonto ar taisymo darbai atliekami prieinamai ir patogiai. Šaltuoju metų laiku, kuomet kaupiasi sniegas, nesudėtinga nuvalyti jį nuo saulės modulių. Be to, net ir reti saulės spinduliai žiemą sugeneruoja šiek tiek elektros energijos, kai moduliai yra nuvalyti.

Ne paslaptis, kad saulės elektrinių modulių tarnavimo laikas yra 25 metai, tad pasibaigus šiam periodui ir keičiant naujus modulius, demontavimas yra paprastesnis ir greitesnis. Be to, neatmetama galimybė, kad keičiant modulius, esančius ant stogo, gali tekti pakeisti ir seną stogo dangą.


Saulės elektrinės įrengimas nuotoliniame parke

Saulės parkai Lietuvoje yra statomi, pasitelkiant moderniausius technologinius sprendimus. Jeigu nėra galimybės įsirengti nuosavą saulės elektrinę ant namo stogo ar prie jo ir norite tapti elektros energiją gaminančiu gamintoju, galite pagalvoti apie prisijungimą prie saulės elektrinės parko.

Kokie pagrindiniai nuotolinio saulės parko privalumai?

-Pigesnė elektros energija;

-Nereikalauja priežiūros;

-Gali įsigyti tiek individualių namų, tiek daugiabučių gyventojai (svarbu būti ESO klientu);

-Galima parduoti antrinėje rinkoje;

-APVA parama iki 10 kW galios.

Svarbu pažymėti, kad nutolusių saulės elektrinių savininkai taip pat prisideda prie ekologiškos ir saugios aplinkos kūrimo!


Jei jus domina saulės elektrinės įrengimo tipai, galimybės, sąlygos ir darbų atlikimo terminai, maloniai kviečiame susisiekti su STATVIL'os komanda.


Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:

Elektroniniu paštu: info@statvila.ltarba telefonu +37067903408

Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt



Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)

Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 25 d.
Sužinokite, kaip pastatyti A++ klasės namą Lietuvoje – nuo šilumos izoliacijos iki rekuperacijos ir energinio naudingumo sertifikato gavimo.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 25 d.
Sužinokite, kada reikia statybos leidimo Lietuvoje, kokia procedūra jį gauti ir kokių klaidų vengti. Praktiniai patarimai iš STATVILA.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Pateikiame trumpą apžvalgą apie populiariausius individualių namų projektus Lietuvoje bei jų ypatybes.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Sužinokite, kokių klaidų vengti statant individualų namą – nuo planavimo ir biudžeto sudarymo iki rangovo pasirinkimo bei energinio efektyvumo.
2025 m. balandžio 14 d.
Sužinokite, kiek kainuoja pastatyti individualų namą 2025 m. – detali biudžeto analizė, kainų pavyzdžiai ir patarimai, kaip suplanuoti išlaidas statybų metu
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 2 d.
Energetiškai efektyvūs pastatai Vienas iš pagrindinių tvarių statybų tikslų yra sumažinti energijos suvartojimą. Tai pasiekiama naudojant A++ klasės arba pasyvių namų sprendimus, kurie optimizuoja šilumos izoliaciją, užtikrina sandarumą ir efektyvų energijos panaudojimą. Gerai izoliuoti pastatai mažina šildymo ir vėsinimo poreikį, taip prisidedant prie tvarios aplinkos kūrimo. Modernios vėdinimo sistemos su rekuperacija padeda išlaikyti šviežią orą patalpose ir sumažinti šilumos nuostolius. Aplinkai draugiškos statybinės medžiagos Tvariose statybose labai svarbu naudoti ekologiškas, perdirbamas arba natūralias medžiagas. Mediniai konstrukciniai elementai, molio tinkas, šiaudų plokštės ir kitos medžiagos ne tik mažina anglies dvideginio emisija s, bet ir suteikia natūralų mikroklimatą pastatuose. Be to, vis dažniau renkamasi mažai teršalų išskiriančius dažus, klijus ir kitus statybinius produktus, kurie mažina vidaus oro taršą ir gerina gyvenimo kokybę. Atsinaujinančios energijos naudojimas Lietuva, kaip ir daugelis kitų šalių, vis labiau orientuojasi į tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, ypač statybų sektoriuje. Atsinaujinančios energijos technologijų panaudojimas tapo viena iš svarbiausių sričių, siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro. Saulės, vėjo ir geoterminė energija tapo įprasta kasdieninio gyvenimo dalimi ir vis daugiau žmonių bei įmonių pradeda naudoti šiuos šaltinius savo pastatuose.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 14 d.
Lietuvoje pastaraisiais metais statybų kainos kasmet auga. Norėdami sužinoti, kiek kainuos pastatyti namą Lietuvoje 2025 metais, turime atsižvelgti į svarbius, kainą įtakojančius veiksnius, tokius kaip: statybinių medžiagų kainos, darbo jėgos apmokėjimas, naudojamos technologijos ir energetinio efektyvumo reikalavimai. Remiantis dabartinėmis tendencijomis ir prognozėmis, galima pateikti orientacines kainas. Planuojant namo statybą, rekomenduojama atlikti detalią sąmatą, atsižvelgiant į individualius poreikius ir rinkos sąlygas. Taip pat verta konsultuotis su statybos specialistais, kurie gali padėti tiksliau įvertinti būsimas išlaidas.
sodo namas
80 namas
barnhouse
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 5 d.
Planuojate statyti kompaktišką, iki 80 m² namą? Mūsų tinklaraštyje rasite aktualią informaciją apie naujausius statybos reglamentus, leidimų išdavimo tvarką ir techninius reikalavimus 2024-2025 metais. Aptariame svarbiausius niuansus, kurie padės išvengti klaidų ir užtikrinti sklandų statybos procesą.
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 29 d.
Pasyvaus namo reikalavimai Pasyviems namams taikomi specifiniai standartai, užtikrinantys maksimalų energijos efektyvumą: Energijos suvartojimas: Pasyvaus namo metinis šiluminės energijos suvartojimas šildymui negali viršyti 15 kWh/m². Oro pralaidumas: Pastato sandarumas turi būti itin aukštas – atliekant slėgio testą (Blower Door Test), oro nutekėjimo rodiklis neturi viršyti 0,6 h⁻¹. Energijos šaltiniai: Būtina naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, pvz., saulės baterijas ar geoterminį šildymą. Langų ir durų efektyvumas: Langai ir durys turi būti itin šilti ir efektyvūs, su mažais šilumos nuostoliais (U < 0,8 W/m²K). Ventiliacija su šilumos atgavimu: Privaloma įdiegti mechaninę ventiliaciją su rekuperacija, kurios efektyvumas turi siekti bent 75 %. Pasyvaus namo statybos procesas • Krojektavimas Visas procesas prasideda nuo kruopštaus projektavimo, kuris atitinka pasyvaus namo standartus. Tai apima tinkamą sklypo pasirinkimą, orientaciją į pietus, kad būtų kuo efektyviau naudojama saulės energija, bei optimalią pastato formą – paprastai pasirenkama kompaktiška struktūra, mažinanti šilumos nuostolius. • Konstrukcijų pasirinkimas Pasyviems namams naudojamos itin gerai izoliuotos sienos, stogai ir grindys. Šilumos izoliacijos sluoksnis dažnai siekia 30–40 cm, priklausomai nuo medžiagos, pavyzdžiui, mineralinės vatos ar putų polistireno. • Statyba ir sandarumas Statybų metu ypač svarbu užtikrinti pastato sandarumą. Visi jungiamieji taškai – tarp sienų, stogo, langų ir durų – turi būti tinkamai užsandarinti naudojant specialias medžiagas, tokias kaip sandarinimo juostos ar membranos. • Langai ir durys Aukštos kokybės langų ir durų montavimas yra vienas iš svarbiausių etapų. Jie turi būti įstatyti taip, kad nebūtų šilumos tiltų, o sandarumą papildomai užtikrina tinkama montavimo technologija. • Inžinerinės sistemos Įdiegiamas rekuperacinis ventiliacijos įrenginys, leidžiantis efektyviai išlaikyti šilumą. Taip pat įrengiamos šildymo ir šaldymo sistemos, dažniausiai naudojant geoterminę energiją ar šilumos siurblius. • Testavimas ir sertifikavimas Baigus statybas, atliekamas sandarumo testas ir pastatas įvertinamas pagal pasyviųjų namų standartus. Jei visi kriterijai atitinka reikalavimus, namas gauna pasyvaus namo sertifikatą. Išvados Pasyvaus namo statyba reikalauja preciziško planavimo ir aukštos kokybės statybos darbų, tačiau ilgainiui šie namai atsiperka. Jie suteikia komfortą, mažas energijos sąnaudas ir prisideda prie aplinkos tausojimo. Norint pasiekti sėkmę, svarbu pasirinkti patyrusius specialistus ir investuoti į kokybiškas medžiagas.
Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 5 d.
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
Show More