Kaip koronavirusas paveiks NT rinką ir statybų sektorių

Aleksej Olechnovic • 2020 m. kovo 30 d.

Lietuvoje statybų sektorius paskutiniais metais sparčiai augo...

Lietuvoje statybų sektorius paskutiniais metais sparčiai augo, atsirado daugiau įmonių teikiančių statybų, apdailos paslaugas, daugėjo darbo vietų skaičius darbininkams ir žinoma, didėjo naujų būstų paklausa. Šiandien, dėl paskelbtos pandemijos užsidarius valstybių sienoms, esant neaiškiai situacijai dėl rytojaus, iškyla klausimas, kaip virusas paveiks visą nekilnojamojo turto bei statybų rinkas. Manoma, kad didžiausią įtaką šiems verslo sektoriams padarys netiesiogiai koronaviruso sukeltas šalies bei viso pasaulio ekonomikos nuosmukis, kuris specialistų skaičiavimais Lietuvoje sieks nuo 1,3 proc. iki beveik 3 proc. Logiška, kad šie skaičiai įtakos ne tik NT paklausą, bet ir visą šalies rinką bendrai.

Nors Lietuvoje tik karantino pradžia, bet nekilnojamojo turto bei statybų sektorius jaučia pirmuosius šio viruso sukeltus darbo trikdžius. Ne paslaptis, kad didžioji dalis Lietuvoje statybose dirbusių darbininkų buvo kitataučiai, dažniausiai ukrainiečiai, kurie prasidėjus karantinui grįžo atgal į Ukrainą. Spaudoje skelbiama, kad bendrai iš Baltijos šalių šiomis savaitėmis į Ukrainą grįžo 50 tūkst. piliečių, dauguma jų dirbo šių šalių statybų sektoriuje. Statybų įmonės neteko pagrindinės savo darbo jėgos. Dalis statybų sustojo arba tie kas liko dirba kur kas lėčiau, negu buvo planuota, dėl nepakankamo darbuotojų skaičiaus, taip pat dėl sutrikusio statybinių medžiagų teikimo. Kroviniai su visomis reikalingomis medžiagomis ir priemonėmis laukia ilgose eilėse prie muitinių patikros punktų, kad galėtų patekti į šalies vidų ir pristatyti savo krovinius. Prekės, reikalingos statybų darbų vykdymui vėluoja, o tai tikrai turės įtakos statybų objektų užbaigimo terminams. Pokyčius statybų sektoriuje lems ne tik pandemijos sukeltas ekonomikos nuosmukis, bet ir jau atsiradęs darbo jėgos bei statyboms reikalingų medžiagų trūkumas. Taigi, šiuo metu daugumoje statybų objektų darbai karantino metu vyksta toliau, nors ir ne visu pajėgumu. Likę Lietuvos Respublikos piliečiai toliau dirba statybų aikštelėse. Kelios karantino savaitės jau tapo dideliu iššūkiu statybų sektoriuje dirbantiems. Lietuvos statybininkų asociacija šalies Vyriausybei išdėstė veiksmų planą, kuris padėtų maksimaliai apsaugoti statybos verslą nuo nuostolių. Skaičiuojama, kad Lietuvoje viruso pikas bus pasiektas balandžio mėnesio pabaigoje, todėl neabejotina, kad tikrąją situaciją galėsime pamatyti tik vasarą.

Tikras viruso poveikis nekilnojamojo turto bei statybų sektoriui priklausys nuo karantino trukmės bei poveikio Lietuvos ekonomikai. NT rinkos nuosmukis greičiausiai bus neišvengiamas. Kol kas nekilnojamo turto rinkoje didelių pokyčių nebuvo fiksuojama ir tai yra natūralu, nes tikrąją pandemijos sukeltą krizę NT ir statybų sektoriuje matysime vėliau. Specialistai teigia, kad būtent nuo balandžio mėnesio greičiausiai ir galima bus pajausime sustojimą NT rinkoje. Tikimasi, kad situacija stabilizuosis ateinančių metų eigoje, jei karantinas nebus pratęstas dar ilgesniam laikui. NT rinkos atsigavimą lems stabili didžiųjų būsto plėtotojų finansinė situacija, bei potencialių pirkėjų sukauptos lėšos. Reali situacija turėtų paaiškėti po metų. Šiuo metu karantinas sumažino, bet nesustabdė NT agentų veiklos. Organizuojamos virtualios būsto apžiūros, dokumentai,bei visi atsiskaitymai vyksta elektroniniu būdu. Notarai jau atnaujino savo veiklą, todėl darbai gali būti sėkmingai vykdomi toliau.

Šis NT, statybų bei kitiems verslams sunkus laikotarpis parodys, kaip statybų įmonės, nekilnojamojo turto agentūros, statybinių medžiagų tiekėjai, pardavėjai bei gamintojai sugebės prisitaikyti prie labai greitai besikeičiančių sąlygų bei ar sugebės priimti abipusiai naudingus sprendimui. Kaip klostysis situacija toliau, priklausys nuo daugybės aplinkybių. Linkime Jums sveikatos. Saugokite save ir aplinkinius. Būkite atsakingi ir likite namie.

Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 25 d.
Sužinokite, kaip pastatyti A++ klasės namą Lietuvoje – nuo šilumos izoliacijos iki rekuperacijos ir energinio naudingumo sertifikato gavimo.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 25 d.
Sužinokite, kada reikia statybos leidimo Lietuvoje, kokia procedūra jį gauti ir kokių klaidų vengti. Praktiniai patarimai iš STATVILA.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Pateikiame trumpą apžvalgą apie populiariausius individualių namų projektus Lietuvoje bei jų ypatybes.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Sužinokite, kokių klaidų vengti statant individualų namą – nuo planavimo ir biudžeto sudarymo iki rangovo pasirinkimo bei energinio efektyvumo.
2025 m. balandžio 14 d.
Sužinokite, kiek kainuoja pastatyti individualų namą 2025 m. – detali biudžeto analizė, kainų pavyzdžiai ir patarimai, kaip suplanuoti išlaidas statybų metu
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 2 d.
Energetiškai efektyvūs pastatai Vienas iš pagrindinių tvarių statybų tikslų yra sumažinti energijos suvartojimą. Tai pasiekiama naudojant A++ klasės arba pasyvių namų sprendimus, kurie optimizuoja šilumos izoliaciją, užtikrina sandarumą ir efektyvų energijos panaudojimą. Gerai izoliuoti pastatai mažina šildymo ir vėsinimo poreikį, taip prisidedant prie tvarios aplinkos kūrimo. Modernios vėdinimo sistemos su rekuperacija padeda išlaikyti šviežią orą patalpose ir sumažinti šilumos nuostolius. Aplinkai draugiškos statybinės medžiagos Tvariose statybose labai svarbu naudoti ekologiškas, perdirbamas arba natūralias medžiagas. Mediniai konstrukciniai elementai, molio tinkas, šiaudų plokštės ir kitos medžiagos ne tik mažina anglies dvideginio emisija s, bet ir suteikia natūralų mikroklimatą pastatuose. Be to, vis dažniau renkamasi mažai teršalų išskiriančius dažus, klijus ir kitus statybinius produktus, kurie mažina vidaus oro taršą ir gerina gyvenimo kokybę. Atsinaujinančios energijos naudojimas Lietuva, kaip ir daugelis kitų šalių, vis labiau orientuojasi į tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, ypač statybų sektoriuje. Atsinaujinančios energijos technologijų panaudojimas tapo viena iš svarbiausių sričių, siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro. Saulės, vėjo ir geoterminė energija tapo įprasta kasdieninio gyvenimo dalimi ir vis daugiau žmonių bei įmonių pradeda naudoti šiuos šaltinius savo pastatuose.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 14 d.
Lietuvoje pastaraisiais metais statybų kainos kasmet auga. Norėdami sužinoti, kiek kainuos pastatyti namą Lietuvoje 2025 metais, turime atsižvelgti į svarbius, kainą įtakojančius veiksnius, tokius kaip: statybinių medžiagų kainos, darbo jėgos apmokėjimas, naudojamos technologijos ir energetinio efektyvumo reikalavimai. Remiantis dabartinėmis tendencijomis ir prognozėmis, galima pateikti orientacines kainas. Planuojant namo statybą, rekomenduojama atlikti detalią sąmatą, atsižvelgiant į individualius poreikius ir rinkos sąlygas. Taip pat verta konsultuotis su statybos specialistais, kurie gali padėti tiksliau įvertinti būsimas išlaidas.
sodo namas
80 namas
barnhouse
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 5 d.
Planuojate statyti kompaktišką, iki 80 m² namą? Mūsų tinklaraštyje rasite aktualią informaciją apie naujausius statybos reglamentus, leidimų išdavimo tvarką ir techninius reikalavimus 2024-2025 metais. Aptariame svarbiausius niuansus, kurie padės išvengti klaidų ir užtikrinti sklandų statybos procesą.
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 29 d.
Pasyvaus namo reikalavimai Pasyviems namams taikomi specifiniai standartai, užtikrinantys maksimalų energijos efektyvumą: Energijos suvartojimas: Pasyvaus namo metinis šiluminės energijos suvartojimas šildymui negali viršyti 15 kWh/m². Oro pralaidumas: Pastato sandarumas turi būti itin aukštas – atliekant slėgio testą (Blower Door Test), oro nutekėjimo rodiklis neturi viršyti 0,6 h⁻¹. Energijos šaltiniai: Būtina naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, pvz., saulės baterijas ar geoterminį šildymą. Langų ir durų efektyvumas: Langai ir durys turi būti itin šilti ir efektyvūs, su mažais šilumos nuostoliais (U < 0,8 W/m²K). Ventiliacija su šilumos atgavimu: Privaloma įdiegti mechaninę ventiliaciją su rekuperacija, kurios efektyvumas turi siekti bent 75 %. Pasyvaus namo statybos procesas • Krojektavimas Visas procesas prasideda nuo kruopštaus projektavimo, kuris atitinka pasyvaus namo standartus. Tai apima tinkamą sklypo pasirinkimą, orientaciją į pietus, kad būtų kuo efektyviau naudojama saulės energija, bei optimalią pastato formą – paprastai pasirenkama kompaktiška struktūra, mažinanti šilumos nuostolius. • Konstrukcijų pasirinkimas Pasyviems namams naudojamos itin gerai izoliuotos sienos, stogai ir grindys. Šilumos izoliacijos sluoksnis dažnai siekia 30–40 cm, priklausomai nuo medžiagos, pavyzdžiui, mineralinės vatos ar putų polistireno. • Statyba ir sandarumas Statybų metu ypač svarbu užtikrinti pastato sandarumą. Visi jungiamieji taškai – tarp sienų, stogo, langų ir durų – turi būti tinkamai užsandarinti naudojant specialias medžiagas, tokias kaip sandarinimo juostos ar membranos. • Langai ir durys Aukštos kokybės langų ir durų montavimas yra vienas iš svarbiausių etapų. Jie turi būti įstatyti taip, kad nebūtų šilumos tiltų, o sandarumą papildomai užtikrina tinkama montavimo technologija. • Inžinerinės sistemos Įdiegiamas rekuperacinis ventiliacijos įrenginys, leidžiantis efektyviai išlaikyti šilumą. Taip pat įrengiamos šildymo ir šaldymo sistemos, dažniausiai naudojant geoterminę energiją ar šilumos siurblius. • Testavimas ir sertifikavimas Baigus statybas, atliekamas sandarumo testas ir pastatas įvertinamas pagal pasyviųjų namų standartus. Jei visi kriterijai atitinka reikalavimus, namas gauna pasyvaus namo sertifikatą. Išvados Pasyvaus namo statyba reikalauja preciziško planavimo ir aukštos kokybės statybos darbų, tačiau ilgainiui šie namai atsiperka. Jie suteikia komfortą, mažas energijos sąnaudas ir prisideda prie aplinkos tausojimo. Norint pasiekti sėkmę, svarbu pasirinkti patyrusius specialistus ir investuoti į kokybiškas medžiagas.
Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 5 d.
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
Show More