Viskas apie individualių namų G/B pamatų įrengimą.

Aleksej Olechnovic • 2019 m. liepos 12 d.

Viskas apie privačių namų gelžbetoninių pamatų įrengimą.

Pamatų įrengimas STATVILA

Šį kartą savo bloge norėtume aptarti naują temą – privačių namų statybą, o tiksliau – namų pamatų įrengimas. Tema nėra nauja, tačiau daugumai aktuali. Kiekvieno privataus arba individualaus / A+ namo statyba prasideda nuo pamatų įrengimo – pastato pagrindo, nuo kurio įrengimo kokybės/tvirtumo priklauso ir viso namo kokybė bei statyba iki raktų. Todėl labai svarbu pamatus įrengti tvarkingai, kad pastatas tarnautų ilgai.

Svarbu pažymėti, kad yra išskiriami keli pamatų tipai. Pamato konstrukciją parenkama konstruktoriaus. Norint pasirinkti tinkamą tipą, svarbu įvertinti tam tikras aplinkybes bei imtis būtinų priemonių: pvz. atlikti geologinius tyrimus (atsižvelgti į sklypo charakteristikas, grunto sudėtį bei savybes), parengti pamatų planą bei pastato projektą/ įvertinti pastato apkrovas (profesionalūs projektuotojai padės pasirinkti tinkamiausią variantą). Yra keli variantai:


Poliniai pamatai

Tokie pamatai yra pasirenkami tais atvejais, jei gruntinis vanduo randasi arti paviršiaus, gruntas turi daug organinių priemaišų arba tais atvejais, kai laikantysis gruntas yra itin žemai. Tai vienas iš ekonomiškiausių variantų – šiuo atveju nėra atliekama daug žemės darbų, nekasamos tranšėjos, tačiau šiuo atveju įrengti rūsio bus negalima. Plane pažymimos polių įrengimo vietos, pagal tas atžymas gręžiami arba spraudžiami poliai. Gręžtiniai pamatai dažniausiai yra rekomenduojami tik karkasiniams, rąstiniams namams statyti.


Juostiniai pamatai (monolitiniai ir surenkamieji)

Juostiniai pamatai yra montuojami iš pamatinių blokelių. Dažnu atveju juostiniai pamatai yra pasirenkami tais atvejais, jei laikantis gruntas yra aukštai. Tai pakankamai ekonomiškas variantas, ypač norintiems įrengti garažus/rūsius ar pan. Šiuo atveju iškasama duobė į kurios vidų įdedamas karkasas, sumontuojami klojiniai bei užliejama betonu. Po to, kai sustings betonas (o tai dažniausiai užtrunka apie porą savaičių), galima pradėti kitus darbus. Surenkamieji pamatai įrengiami iš blokų, galima naudoti ir tuos pačius , kurie bus naudojami sienų įrengimui; montuojami klojiniai, karkasas bei užbetonuojama. Sunkiems pastatams (mūras, gelžbetonio perdangos) statyti rekomenduojami dažnu atveju juostiniai pamatai su padu.


Plokštuminiai pamatai

Optimalus pasirinkimas įrengiant energetiškai efektyvius namus, be to tinkami ir tais atvejais, jei sklypo gruntas yra silpnesnis. Tai brangesnis pasirinkimas, be to negalima bus įrengti pvz. rūsio. Įrengiant pamatus, išvengiama betono sąlyčio su gruntu. Paruošiamas gruntas, jame išvedžiojama kanalizacija, paskui suformuojama "putplastinė vonia", kurioje pajungiama santechnika (vanduo), šildymas, suklojama armatūra ir viskas užliejama betonu


mūsų įmonėspatirties, mes galime pasakyti, kad Vilniaus rajone ir visoje Lietuvoje, beveik visais grunto atvejais yra ekonomiškiau ir lengviau įrengti polinius pamatus apjungtus rostverku. Vienas iš patikimiausių polinio pamato įrengimas yra - Ištisinio sraigtinio gręžimo poliai su CFA („Continuous Flight Auger“) technologija. Darant pamatus pagal CFA metodą, iš polio vietos išgręžiamas gruntas, ir ertmė užpildoma betonu. Užbetonavus gręžinį, į jį montuojamas erdvinis armatūros karkasas.

Būsto pamatų įrengimas Vilniuje STATVILA

Gręžtinių pamatų pliusai:

  • Greičiau įrengti;
  • Reikia mažiau betono;
  • Tinka tiek mūriniams, tiek rąstiniams ir skydiniams namams;
  • Ekonomiškesni už juostinius arba plokštuminius pamatus.

Minusai:


  • Yra grėsmė šalčio tiltams susidaryti, tačiau, gerai apšildant pamatą, tai nesudaro jokių problemų;
  • Gręžtiniai pamatai reikalauja daugiau kontrolės nei monolitiniai juostiniai pamatai.

Svarbu pažymėti, kad bet kuriuo atveju, tikrai nepatartumėm, tinkamai neįvertinus visų būtinų aplinkybių, pradėti namų pamatų įrengimą patiems – visada svarbu kreiptis į profesionalus, nes netinkamas pasirinkimas sąlygos didelius kaštus bei dėl jo prarasit nemažai savo laiko. Tinkamai įvertinę būtent Jūsų situaciją, mes patarsime kokį variantą geriausiai pasirinkti Jūsų atveju, visus darbus pabaigsime patys iki raktų arba pasitelksime geriausius specialistus(Jums pritarus) darbams atlikti.


Su pagarba,

STATVILA, Vilnius

T: +370 (8) 679 03408

E: info@statvila.lt

Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 25 d.
Sužinokite, kaip pastatyti A++ klasės namą Lietuvoje – nuo šilumos izoliacijos iki rekuperacijos ir energinio naudingumo sertifikato gavimo.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 25 d.
Sužinokite, kada reikia statybos leidimo Lietuvoje, kokia procedūra jį gauti ir kokių klaidų vengti. Praktiniai patarimai iš STATVILA.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Pateikiame trumpą apžvalgą apie populiariausius individualių namų projektus Lietuvoje bei jų ypatybes.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 15 d.
Sužinokite, kokių klaidų vengti statant individualų namą – nuo planavimo ir biudžeto sudarymo iki rangovo pasirinkimo bei energinio efektyvumo.
2025 m. balandžio 14 d.
Sužinokite, kiek kainuoja pastatyti individualų namą 2025 m. – detali biudžeto analizė, kainų pavyzdžiai ir patarimai, kaip suplanuoti išlaidas statybų metu
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. balandžio 2 d.
Energetiškai efektyvūs pastatai Vienas iš pagrindinių tvarių statybų tikslų yra sumažinti energijos suvartojimą. Tai pasiekiama naudojant A++ klasės arba pasyvių namų sprendimus, kurie optimizuoja šilumos izoliaciją, užtikrina sandarumą ir efektyvų energijos panaudojimą. Gerai izoliuoti pastatai mažina šildymo ir vėsinimo poreikį, taip prisidedant prie tvarios aplinkos kūrimo. Modernios vėdinimo sistemos su rekuperacija padeda išlaikyti šviežią orą patalpose ir sumažinti šilumos nuostolius. Aplinkai draugiškos statybinės medžiagos Tvariose statybose labai svarbu naudoti ekologiškas, perdirbamas arba natūralias medžiagas. Mediniai konstrukciniai elementai, molio tinkas, šiaudų plokštės ir kitos medžiagos ne tik mažina anglies dvideginio emisija s, bet ir suteikia natūralų mikroklimatą pastatuose. Be to, vis dažniau renkamasi mažai teršalų išskiriančius dažus, klijus ir kitus statybinius produktus, kurie mažina vidaus oro taršą ir gerina gyvenimo kokybę. Atsinaujinančios energijos naudojimas Lietuva, kaip ir daugelis kitų šalių, vis labiau orientuojasi į tvarius ir aplinkai draugiškus sprendimus, ypač statybų sektoriuje. Atsinaujinančios energijos technologijų panaudojimas tapo viena iš svarbiausių sričių, siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro. Saulės, vėjo ir geoterminė energija tapo įprasta kasdieninio gyvenimo dalimi ir vis daugiau žmonių bei įmonių pradeda naudoti šiuos šaltinius savo pastatuose.
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 14 d.
Lietuvoje pastaraisiais metais statybų kainos kasmet auga. Norėdami sužinoti, kiek kainuos pastatyti namą Lietuvoje 2025 metais, turime atsižvelgti į svarbius, kainą įtakojančius veiksnius, tokius kaip: statybinių medžiagų kainos, darbo jėgos apmokėjimas, naudojamos technologijos ir energetinio efektyvumo reikalavimai. Remiantis dabartinėmis tendencijomis ir prognozėmis, galima pateikti orientacines kainas. Planuojant namo statybą, rekomenduojama atlikti detalią sąmatą, atsižvelgiant į individualius poreikius ir rinkos sąlygas. Taip pat verta konsultuotis su statybos specialistais, kurie gali padėti tiksliau įvertinti būsimas išlaidas.
sodo namas
80 namas
barnhouse
Autorius Aleksej Olechnovic 2025 m. kovo 5 d.
Planuojate statyti kompaktišką, iki 80 m² namą? Mūsų tinklaraštyje rasite aktualią informaciją apie naujausius statybos reglamentus, leidimų išdavimo tvarką ir techninius reikalavimus 2024-2025 metais. Aptariame svarbiausius niuansus, kurie padės išvengti klaidų ir užtikrinti sklandų statybos procesą.
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 29 d.
Pasyvaus namo reikalavimai Pasyviems namams taikomi specifiniai standartai, užtikrinantys maksimalų energijos efektyvumą: Energijos suvartojimas: Pasyvaus namo metinis šiluminės energijos suvartojimas šildymui negali viršyti 15 kWh/m². Oro pralaidumas: Pastato sandarumas turi būti itin aukštas – atliekant slėgio testą (Blower Door Test), oro nutekėjimo rodiklis neturi viršyti 0,6 h⁻¹. Energijos šaltiniai: Būtina naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, pvz., saulės baterijas ar geoterminį šildymą. Langų ir durų efektyvumas: Langai ir durys turi būti itin šilti ir efektyvūs, su mažais šilumos nuostoliais (U < 0,8 W/m²K). Ventiliacija su šilumos atgavimu: Privaloma įdiegti mechaninę ventiliaciją su rekuperacija, kurios efektyvumas turi siekti bent 75 %. Pasyvaus namo statybos procesas • Krojektavimas Visas procesas prasideda nuo kruopštaus projektavimo, kuris atitinka pasyvaus namo standartus. Tai apima tinkamą sklypo pasirinkimą, orientaciją į pietus, kad būtų kuo efektyviau naudojama saulės energija, bei optimalią pastato formą – paprastai pasirenkama kompaktiška struktūra, mažinanti šilumos nuostolius. • Konstrukcijų pasirinkimas Pasyviems namams naudojamos itin gerai izoliuotos sienos, stogai ir grindys. Šilumos izoliacijos sluoksnis dažnai siekia 30–40 cm, priklausomai nuo medžiagos, pavyzdžiui, mineralinės vatos ar putų polistireno. • Statyba ir sandarumas Statybų metu ypač svarbu užtikrinti pastato sandarumą. Visi jungiamieji taškai – tarp sienų, stogo, langų ir durų – turi būti tinkamai užsandarinti naudojant specialias medžiagas, tokias kaip sandarinimo juostos ar membranos. • Langai ir durys Aukštos kokybės langų ir durų montavimas yra vienas iš svarbiausių etapų. Jie turi būti įstatyti taip, kad nebūtų šilumos tiltų, o sandarumą papildomai užtikrina tinkama montavimo technologija. • Inžinerinės sistemos Įdiegiamas rekuperacinis ventiliacijos įrenginys, leidžiantis efektyviai išlaikyti šilumą. Taip pat įrengiamos šildymo ir šaldymo sistemos, dažniausiai naudojant geoterminę energiją ar šilumos siurblius. • Testavimas ir sertifikavimas Baigus statybas, atliekamas sandarumo testas ir pastatas įvertinamas pagal pasyviųjų namų standartus. Jei visi kriterijai atitinka reikalavimus, namas gauna pasyvaus namo sertifikatą. Išvados Pasyvaus namo statyba reikalauja preciziško planavimo ir aukštos kokybės statybos darbų, tačiau ilgainiui šie namai atsiperka. Jie suteikia komfortą, mažas energijos sąnaudas ir prisideda prie aplinkos tausojimo. Norint pasiekti sėkmę, svarbu pasirinkti patyrusius specialistus ir investuoti į kokybiškas medžiagas.
Energinio naudingumo sertifikavimo reikalavimai
Autorius Aleksej Olechnovic 2024 m. lapkričio 5 d.
Straipsnis apie reikalavimus energinio naudingumo sertifikavimo.
Show More