Blog Post

New paragraph

Naujos statybos nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo tvarka 2024 m.

  • by MB Statome Vilnių
  • 16 Nov, 2023

Pridavimo tvarkos pakeitimas nuo 2024 metų pradžios iš 85% iki 100% baigtumo

 Nuo 2024 m. sausio 1 d. Lietuvoje keisis nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo tvarka. Kas naujo būsto įsigijimo pakeitimuose ir į ką atkreipti dėmesį?

Šiuo metu galioja tvarka, pagal kurią gyvenamosios paskirties patalpos gali būti parduodamos, įregistravus 85% būsto baigtumą, t.y. su daline apdaila. Tad pagrindinis besikeičiančios tvarkos aspektas nuo sekančių metų - pilnas 100% būsto užbaigtumas.

statybos pokyciai

Ar nauja tvarka galioja visiems naujos statybos būstams įregistruoti?

Norime akcentuoti, kad naujoji tvarka įsigalios tik toms patalpoms ir būstams, kurie yra gyvenamosios paskirties objektuose - daugiabučiuose. Tai gali būti trijų ir daugiau butų pastatai. Tačiau ši tvarka negalioja kotedžui (dvibučiui) ar parduodamam individualiam gyvenamajam namui, taigi nuosavybės teises galima perleisti ir pilnai neužbaigus visų statybos darbų.

Pagrindinis ir svarbiausias naujosios tvarkos tikslas - apsaugoti pirkėjus dėl galimų rizikų. Pasirašant sutartis, jose bus užtvirtinama gyvenamojo būsto apdailos tvarka, procesas ir preliminari kaina. Tokiu atveju, apdaila bus įgyvendinama, remiantis standartizuotais projektais pagal statybos projektų vystytojo siūlomus variantus. Tačiau, jeigu pirkėjas turės individualių norų įrengti būstą konkrečiomis apdailos medžiagomis ar įranga (paz. santechnika), galutinė kaina išaugs. Ji išaugs ir tuomet, jeigu pirkėjas nutars jau pilnai įrengtą būstą pakeisti ar perdaryti pagal savo norą.

Preliminari statybų projekto vystytojų (pardavėjo) ir pirkėjo sutartis pasirašoma maždaug prieš metus iki pilnos statybų baigties ir būsto įrengimo. Labai svarbu išsinagrinėti sutarties detales, suprasti galimas rizikas ir įvertinti, kad vėliau netektų bylinėtis teismuose. Pvz., statybos projektų vystytojas gali pritrūkti lėšų pabaigti statyboms, jos gali nusitęsti ar net baigtis bankrotu. Toks atvejis yra išties rizikingas ir galimai nuostolingas, jei sutartis nebus tvarkinga ir saugi.

Nauji pasikeitimai bus taikomi tik naujoms notariškai sudarytoms pirkimo-pardavimo sutartims nuo 2024 m. Notarinė sutartis aktuali abiems pusėms, tiek pirkėjui, tiek pardavėjui, nes joje aiškiai išdėstomos pareigos bei atsakomybės. Jeigu vis dėlto atsiranda nesutarimų sutarties laikotarpio eigoje, ją galima keisti arba nutraukti tik notariškai.

Bet kuri sudaryta pirkimo-pardavimo sutartis (preliminari ar notarinė) turi būti registruojamos Registrų centre, kitaip netenka savo galios. Sutarties registracijos dėka pirkėjai ir pardavėjai apsidraudžia nuo įvairių ginčų ir užtikrina finansinius susitarimus. Pardavėjas taip pat įsipareigoja atlikti sutartyje numatytus darbus, už kuriuos pirkėjas atsiskaitys juos pilnai atlikus. Taigi nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sutartys išlieka garantu abiems pusėms, o notariškai sudaryta sutartis yra prevencinė priemonė, leidžianti tikrinti pirkėjo ir pardavėjo būsimo perleidžiamo turto areštų registrus, kad išvengti užslėptų sandorių ir kitų nesklandumų.

Kokią nekilnojamojo turto sutartį pasirinkti ir pasirašyti - preliminarią ar notarinę, geriausiai patars ekspertai, nes gali būti, kad tai - svarbiausia Jūsų gyvenime sutartis, galinti įtraukti Jus į finansinių problemų ratą, neteisingai įvertinus aplinkybes ir pasirašius ją be specialistų konsultacijos. Tiesa, sutarčių sudarymas pas notarą kainuoja nepigiai (notaro mokestis + įkainis nuo nekilnojamojo turto perleidimo kainos), tačiau tai apdraudžia nuo galimų nenaudingų pokyčių ateityje.

Jei turite klausimų dėl individualaus namo statybų ir su tuo susijusių statybos reglamento įstatymų, kreipkitės į STATVILA komandą, kur patyrę statybų specialistai paaiškins ir patars, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, įsigyjant ar statant nuosavus namus.

 

Straipsnį paruošė STATVILA (MB “Statome Vilnių”)

 

Dėl informacijos, patarimų arba užklausų prašome kreiptis:

Elektroniniu paštu: info@statvila.lt arba telefonu +370 679 03408

Internetinė svetainė: https://www.statvila.lt/

by MB Statome Vilnių 19 Feb, 2024
Planavimo Svarba: Kaip Teisingai Suplanuoti Inžinerinių Tinklų Darbus
by MB Statome Vilnių 24 Nov, 2023
Pagrindinės temos: planavimas, sklypo parinkimas, projektavimas, ekonomiškumas, statyba ir priežiūra, pridavimas.
by MB Statome Vilnių 16 Oct, 2023
Patarimas pasinaugoti nemokama konsultacija dėl svajonės namo statybos planavimo: sklypo parinkimas, architektūra, konstruktivas ir t.t.
by MB Statome Vilnių 06 Oct, 2023
Privataus namo statybos užbaigimo 100% pridavimas, energetinio naudingumo sertifikavimas ir legalizavimas
by MB "Statome Vilnių" 02 May, 2023
Vedinimo principų apibūdinimas ir rekuperacinės sistemos poreikio paaškinimas
by MB Statome Vilnių 21 Feb, 2023
Patarimai ir išvados dėl investicijos į nekilnuojamą turtą nuomai ar pardavimui
by MB "Statome Vilnių" 31 Jan, 2023
Nepriklausomai nuo to, ar esate individualaus namo, ar daugiabučio namo gyventojas, galite pasinaudoti valstybės teikiama parama saulės elektrinei įsirengti. Daliai žmonių greičiausiai atrodo, kad tai labai ilgas ir sudėtingas procesas, nežinia, nuo ko pradėti ir kur kreiptis pagalbos…Saulės elektrinei arba jėgainei įsirengti tereikia žinoti keletą svarbių žingsnių, kuriuos atlikus, tereikia išlaukti nurodytų terminų ir atlikti reikalavimus. Lietuvoje tokio pobūdžio paramą skirsto Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Bendro pobūdžio informaciją galima rasti APVA internetiniame puslapyje: www.apva.lt.
by MB "Statome Vilnių" 22 Jan, 2023
Saulės elektrinių tiekimo ir montavimo klausimai. Pridavimas...
by MB "Statome Vilnių" 16 Nov, 2022
Saulės elektrinių tiekimo ir montavimo klausimai
by MB Statome Vilnių 06 Nov, 2022
Patarimai ir išvados dėl investicijos į nekilnuojamą turtą nuomai ar pardavimui
Show More
Share by: